Θεσσαλονίκη, 8-3-2024

Το Διεπιστημονικό Εργαστήριο Παρευξεινίων και Μεσογειακών Μελετών (ΔΕΠΑΜΕΜ), της Σχολής Κοινωνικών και Οικονομικών Επιστημών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ) ανακοινώνει το 3ο τουρνουά ποδοσφαίρου «Άλκης Καμπανός», το οποίο θα οργανωθεί το πρώτο Σαββατοκύριακο του Ιουνίου (1-2/6). Το τουρνουά αφορά τα τμήματα υποδομής και ειδικότερα τις ηλικίες Κ10, Κ12, Κ14.

Το 3ο τουρνουά εκτός από τη μνήμη του Άλκη Καμπανού αφιερώνεται στα παιδιά της Γάζας.

Το πρώτο τουρνουά είχε αποτίσει φόρο τιμής στον Ντιέγκο Μαραντόνα, ενώ το δεύτερο στον Άλκη Καμπανό και στον Λεβ Γιασίν. Στόχος αυτού του τουρνουά είναι να εκφράσει μέσω του ποδοσφαίρου την αλληλεγγύη προς τα παιδιά και τον λαό της Παλαιστίνης και φυσικά να τιμήσει τη μνήμη του φοιτητή μας, Άλκη Καμπανού.

Όπως και με στα προηγούμενα τουρνουά, έτσι και σε αυτό θα προσκληθούν παιδιά από δομές φιλοξενίας προσφύγων προκειμένου να αγωνιστούν.

Το 3ο τουρνουά όπως και τα προηγούμενα το υποστηρίζουν με τη συμμετοχή τους τα τμήματα υποδομής του Άρη, του ΠΑΟΚ και του Ηρακλή.

Όσες ακαδημίες ποδοσφαίρου ενδιαφέρονται να συμμετέχουν παρακαλούνται να αποστείλουν σχετικό email, με θέμα «Συμμετοχή στο 3ο τουρνουά Άλκης Καμπανός» σε ένα από τα δύο παρακάτω email:

Themis.tzimas@gmail.com

vsamartz@econ.auth.gr

Εκ μέρους της οργανωτικής επιτροπής του τουρνουά,

Ζαρωτιάδης Γρηγόρης,

Μέλος του Συμβουλίου Διοίκησης του Α.Π.Θ

Thessaloniki, 8-3-2024

The Interdisciplinary Laboratory of Black Sea and Eastern Mediterranean Studies (ILABSEM), of the School of Economic and Social Sciences of the Aristotle University of Thessaloniki (AUTH) announces the 3rd football tournament “Alkis Kampanos”, which will be organized on the first weekend of June (1-2/6). The tournament concerns football academies and especially the ages U10, U12, U14.

The 3rd tournament, apart from the memory of Alkis Kampanos, is dedicated to the children of Gaza.

The first tournament paid tribute to Diego Maradona, while the second to Alkis Kambanos and Lev Yasin. The aim of this tournament is to express through football, solidarity with the children of Palestine and of course to honor the memory of our student, Alkis Kampanos.

As with previous tournaments, children from refugee camps will be invited to compete.

The 3rd tournament, like the previous ones, is supported by the participation of the football academies of Aris, PAOK and Iraklis.

Football academies interested in participating are kindly requested to send a relevant email, with subject “Participation in the 3rd Alkis Kampanos tournament” to one of the following two emails:

Themis. tzimas@gmail.com

vsamartz@econ.auth.gr

On behalf of the tournament organizing committee,

Zarotiadis Grigoris, Member of the Board of Directors of the Aristotle University of Thessaloniki